Kodėl dializuojamiems pacientams būtinas fizinis krūvis?
Lėtinis inkstų nepakankamumas – nesustabdomai progresuojanti liga, susijusi su medžiagų apykaitos sistemos sutrikimais ir hormoniniais pokyčiais, dėl ko vystosi komplikacijos, kurios lemia vidaus organų bei griaučių ir raumenų sistemos struktūrinius ir funkcinius pokyčius: raumenų masės ir jėgos praradimą, sumažėjusias vidaus organų baltymų atsargas, sumažėjusį funkcinį pajėgumą.
Labiausiai paveikiami apatinių galūnių raumenys, kur raumenų masės sumažėjimas gali siekti iki 50-70 procentų ir raumenų silpnumas yra akivaizdžiausias. Dėl to labai padidėja griuvimų ir su tuo susijusių traumų rizika.
Kokia mankštų, atliekamų dializės metu nauda?
-
stiprina raumenų jėgą,
-
palaiko judesių amplitudę,
-
gerina su sveikata susijusią gyvenimo kokybę,
-
gerina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą,
-
lėtina su liga susijusią raumenų atrofiją,
-
palaiko geresnę fizinę būklę iki inkstų persodinimo,
-
mažina griuvimų riziką.
Taigi, fizinis aktyvumas pacientams, kuriems atliekamos dializės procedūros, yra ne tik naudingas, bet tiesiog gyvybiškai būtinas.
Ar vykdoma pacientų atranka kineziterapijos procedūroms?
Prieš įtraukiant pacientą į kineziterapijos programą yra atliekamas atidus tyrimas. Pirmiausia yra konsultuojamasi su gydančiu gydytoju dėl galimų esminių kontraindikacijų fiziniam aktyvumui, pavyzdžiui, po miokardo infarkto praėję mažiau kaip 3 mėnesiai, nestabili krūtinės angina, ūmi infekcija, ūmi ortopedinė būklė, nekontroliuojama hipertenzija, nekontroliuojama aritmija. Taip pat labai svarbu, kad pacientas pats norėtų dalyvauti programoje. Paskui yra surenkama pilna anamnezė ir atliekami funkciniai mėginiai, po kurių yra nustatoma tolerancija fiziniam krūviui ir sudaromas individualus adaptuotas kineziterapijos planas.
Ar programa tinka senyvo amžiaus pacientams?
Senyvas amžius ar didelė pradinė raumenų atrofija yra ne kontraindikacija, bet atvirkščiai – tokiems pacientams ypač reikalinga ir gali būti naudinga ši programa.
Iš kokių pratimų sudaryta mankštos programa?
Skirtingi pratimai padeda skirtingais aspektais. Pilna programa susideda ir trijų tipų pratimų.
-
Lankstumo pratimai– padeda sąnariams dirbti darniai ir lengviau judėti. Lankstumo pratimai daromi lėtai ir švelniai.
-
Jėgos pratimai– padeda sustiprinti raumenis. Jėgos pratimuose naudojama pasipriešinimo jėga (svoriai, gumos ar savo kūno masė).
-
Aerobiniai pratimai (kardio)- reikalingi širdžiai, plaučiams ir apykaitai dirbti efektyviau. Aerobiniai pratimai yra ilgalaikiai, ritmiški pratimai rankoms ir/arba kojoms. Aerobiniai pratimai pagerina ištvermę, taigi jūs galite išlikti ilgiau aktyvus nepavargdamas.
Kaip vyksta kineziterapijos užsiėmimai hemodializių metu?
Mankštos yra savanoriškos ir pasiūlomos pacientams kiekvienos hemodializės metu, pagal esamą sveikatos būklę. Jos vykdomos dializės pirmoje pusėje. Prieš kiekvieną kineziterapijos procedūrą ir po jos atliekami hemodinaminiai (pulsas bei kraujospūdis) išmatavimai. Mankšta nedidelio intensyvumo. Adaptuota individualiai pagal fizinio krūvio toleranciją bei konkrečias indikacijas. Visos mankštos metu dalyvauja bei konsultuoja kineziterapeutas. Fizinio aktyvumo programą sudaro stacionaraus dviračio mynimas bei pratimai su pagalbinėmis priemonėmis (kamuoliai, gumos, svareliai).
Kodėl užsiėmimai vyksta būtent hemodializės procedūrų metu? Kodėl ne prieš ar po jų?
Pacientai, kuriems atliekama dializė, jau ir taip 3 kartus per savaitę po 4 valandas praleidžia dializės klinikoje. Dažnai tokie ligoniai kenčia nuo raumenų silpnumo ir nuovargio, nebeturi energijos ir motyvacijos papildomai laiko skirti fiziniam aktyvumui.
Hipokinezė yra susijusi ir su pačia hemodializės procedūra. Yra paskaičiuota, kad pacientai praleidžia nuo 600 iki 1 000 valandų per metus gulėdami ar sėdėdami hemodializės procedūros metu. Be to, dar prisideda ir įvairios baimės, neužtikrintumas, kokius pratimus ir kokiu krūviu galima bei tikslinga daryti. Atliekant pratimus hemodializės metu, nereikia skirti papildomo laiko ir pastangų, pacientus nuolat stebi profesionalus personalas. Taip pat mažėja silpnumas ir sustingimas po dializės. Svarbu ir pozityvios emocinės aplinkos hemodializės skyriuje kūrimas, kuri atsiranda, kai dėmesys yra nukreipiamas į teigiamą sveikatinimo akcentavimą, o ne vien liekant su savo mintimis, o jos, deja, dažnai nukrypsta į neigiamus, su liga susijusius aspektus.
Kokie yra mankštos, atliekamos dializės metu, privalumai?
Kineziterapeutas sudaro individualią mankštos programą, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos būklę,...
PlačiauKas apmoka už hemodializės procedūras?
Hemodializės procedūras apmoka ligonių kasos. Gydymo įstaigą pacientas gali pasirinkti...
PlačiauAr mankštos dializės metu tinka visiems?
Dauguma pacientų gali mankštintis dializės metu. Vyresnis amžius yra kaip...
Plačiau